Doktorunuz Sizin Çözüm Ortağınızdır

Değerli okurlar, sağlık bakımınızla ilgili olarak mümkün olan en iyi kararları verebilmek için doktorunuzla ilişkiniz, birlikte çalıştığınız bir ortaklık şeklinde olmalıdır. Sağlığınızla ilgili her tür kaygınızı ve gereksiniminizi doktorunuza açık ve dürüst biçimde iletebilmeniz çok önemlidir. Doktorunuz da sağlık konusundaki bilgileri size açık ve anlaşılabilir olarak iletmelidir.

 

Her doktor ziyaretinde, zamanınızı en iyi şekilde kullanmaya çalışın.

Ziyaretten önce yapabileceklerinizle ilgili bazı öneriler:
Hastalığınızla ilgili olarak fark ettiğiniz belirtileri ya da sağlıkla ilgili kaygılarınızı yazın. Mümkün olduğu kadar ayrıntılı açıklama yapmaya çalışın; belirtileri, ne zaman başladıklarını, bunları nasıl algıladığınızı, belirtiler başladıktan sonra yaşam tarzınızda yaptığınız değişiklikleri, ortaya çıkmalarına ya da geçmelerine yol açan etmenleri açıklayın.
Ziyaret sırasında doktorunuza sormak istediklerinizi yazın.

Reçeteyle ya da reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler, alternatif tedaviler ve kullandığınız diğer besin ekleri de dahil olmak üzere kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söylemeye hazırlıklı olun.

Yaşam tarzınızı aktarırken tamamen dürüst olun; beslenme tarzı, alkol ya da başka madde kullanımı, sigara içme öyküsü, cinsel öykü ve uygulanan diğer tedaviler konusunda açıklama yapın.

Eğer varsa, tedavi seçeceğini etkileyebilecek kültürel ya da dini inançlarınızı doktorunuza bildirin.

Doktorunuzun önerilerini anladığınızdan emin olun.

Doktorunuzdan neler beklemelisiniz? Doktorunuz, durumunuz ve yapılması gereken testler ya da işlem konusunda kolayca anlayabildiğiniz biçimde bilgi vermelidir. Sorularınızı tam olarak yanıtlamalıdır.

Tedavi ve verdiği ilaçların kullanımına ilişkin ayrıntılı talimat vermelidir. Tıptaki son gelişmeleri bilmeli ve bunlarla ilgili sorularınızı yanıtlayabilmelidir. Sağlık bakımınızla ilgili karar verme sürecine katılmanızı teşvik etmelidir.

Doktorunuzla yaptığınız bütün konuşmalar gizli kalmalıdır. Siz izin vermedikçe, doktor sağlığınızla ilgili başka kimseye bilgi veremez. Bu nedenle, duyarlı tıbbi konularda tamamen açık olmaktan çekinmeyin. Açıklamalarınız anlayışla karşılanacak ve olası çözümler önerilecektir. Doktorunuzla açık konuşmaktan rahatsız oluyorsanız, başka bir doktora gitmeniz uygun olabilir.

Sağlığınız için kendinize zaman ayırmayı unutmayın ve sıkıntılarınızı doktorunuzla rahatça paylaşın. Sağlık ve huzur dolu günler dileğimle…

Dr. Portakal
Dr. Portakalhttps://www.drmehmetportakal.com
Ermenek’te doğdum. 1992 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında uzmanlık eğitimimi ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Biyokimya doktoramı tamamladım.

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yazılar

Sosyal Medya

9,595BeğenenlerBeğen
21,000TakipçilerTakip Et
2,818TakipçilerTakip Et
2,500AboneAbone Ol

Son Yazılar

Hemen Ara