Geleneksel Tamamlayıcı Tıbbi Yöntemler

GELENEKSEL TIP

FİTOTERAPİ
Fitoterapi, bilimin ışığında etkileri kanıtlanmış bitkilerle sağlıklı bir şekilde yola devam etmenizi destekleyen bir tedavi biçimi.

Bitkilerin her birinin bize çok fazla yarar var. Önemli olan hangi bitkinin hangi dozda ne işe yaradığını bilmek!

AKUPUNTUR

KUPA TERAPİ
uygulama şekli de kuru kupa. Masaj yağları ve hazırlanan doğal merhemlerle fizik tedavi yöntemleriyle kasları esnek hale getirmek, ödemi atmak için uyguladığımız, bistüri kullanmadan ve kan çıkmadan yapılan tedavi kuru kupa olarak adlandırılıyor.

Özellikle sonbahar aylarında tam da zamanı!

HACAMAT
Hacamat tedavisi vücudunuzu toksinlerden arındırmak için yapılacak en iyi işlemlerden biridir. Bir nevi detoks uygulaması olan hacamat, hem bedeninizi hem de ruhunuzu şifalandırır.

SÜLÜK
Sülük uygulaması ile yapılan tedavi anlamına gelen Hirudoterapi, insanlığın başlangıcından bu yana hekimler tarafından tedavi aracı olarak kullanılmıştır. FDA 2004 yılında sülükleri “tıbbi cihaz” olarak kabul etmiştir. İngilizler sülüklere “Canlı Eczane” adını takmışlardır.

Sülük Tedavisi Nasıl Yapılır?
Tıbbi amaçla kullanılan sülüklerin çenelerinde 60-100 arasında diş bulunur. Yarım saatlik sülük tedavisinde bir sülük ağırlığının 5-10 katı kan emer. Ancak tıbbi sülükler sanıldığı gibi kirli kanı emerek tedavi yapmazlar. Tedavi edici özellik kanın alınmasında değil emilirken vücuda verilen salgıdadır. Bu salgı 100’e yakın bioaktif madde içerir. Bunlardan başlıcaları Hirudin ve Calin maddeleridir ki bu maddeler kanın pıhtılaşmasını engelleyici (antiagregan), oluşmuş pıhtıyı eritici (fibrinolitik), ağrı kesici (analjezik-antiromatizmal), mikrop öldürücü (antibakteriyel), tansiyon dengeleyici (antihipertansif), kas gevşetici (miyorelaksan), bağışıklık sistemini düzenleyici (immun modülatör), stres giderici (anksiyolitik) etkilere sahiptir. Bu maddeler aynı zamanda sinir hücreleri ve liflerinin tamir edilmesini hızlandıran enzimlerdir.

OZON TERAPİ
Dokuların oksijenlenmesini artıran Ozon (O3), yüksek enerjili oksijendir (O2). 🌬

Nedir bu ozon oksijen tedavisi diyenlere bugün bu yöntemden bahsetmek istiyorum.

Aktif oksijen molekülü olan ozon kullanılarak yapılan iyileştirici tedavilere “ozon terapi” denilmektedir. Medikal ozon; %5 ozon ve %95 oksijen karışımındanoluşmaktadır.

Ozon-oksijen tedavisi ile;

● Kendinize gençlikaşısı yaptırabilirsiniz, bağışıklığınızı artırırken; hem çok daha aktifleşir hem de görünüm olarak farkı farkedersiniz.

● Vücuttaödem ve kilo fazlalığı varsa onlara elveda demek için mükemmel bir yöntem.

● Romatizmal ve diğerağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

● Strese kapıyı gösterebilirsiniz.

● Fiziksel, zihinsel, duygusal ve cinsel performansa katkısı ile tümdünyada tercih edilen bir tedavi yolu olmuştur.

● Fibromiyalji başta olmak üzere kas ağrılarına, bel ve boyun problemlerine, diz hastalıklarına gülegüle demenin kolay yolu; ozon oksijen tedavisi.

İçten gelen sağlıklı güzellik; dokularınızın oksijenlenmesini artırın, organlarınız ve cildiniz toksinlerden arınsın, ışıl ışıl parlasın.

Ozonterapi ile hayat enerjinizi yenileyin.

MEZOTERAPİ
Mezoterapi dünya genelinde cilt yenileme, anti-aging, bölgesel zayıflama, selülit, çatlaklar, lekeler, yara izleri, saç tedavisi, akut ve kronik ağrı, spor yaralanmaları, çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyararak etkisini gösterir.

REFLEKSOLJİ
Refleksoloji, ayaklarda ve ellerdeki refleks alanlarının salgı bezlerine, dokulara ve organlara karşılık geldiği ilkesine dayanan yardımcı bir tedavi yöntemidir. Refleksoloji; migren, yüksek tansiyon, sindirim sistemi, bronşit, astım ve romatizmal hastalıkların tedavisinde etkilidir.

HİDROTERAPİ-TERMAL TERAPİ
Su terapisi, havuz terapisi gibi adlarla da bilinen hidroterapide, sıcak ve soğuk suyun vücut üzerindeki etkilerinden yararlanılır. Bu etkilerle vücutta inflamasyonun (iltihaplanmanın) azaltılması, dolaşımın hızlandırılması hedeflenerek tedavi sağlanır.

TIBBİ MASAJ
Medikal masaj, stres atma ve rahatlama sağlamak için yapılan bir masaj türüdür. Vücudun dolaşım sistemine iyi gelmekte ve genellikle ağrı, iltihaplanma, sinir sıkışması gibi durumlarda başvurulmaktadır. Medikal masaj sağlık ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir ve daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur

KLASİK MASAJ
Anatomik ve fizyolojik kavramlara dayalı geleneksel Batı masajı olan klasik masaj, fizyoterapistlerin en sık kullandığı masaj tekniğidir. Dolaşımı arttırmak, gevşeme sağlamak, kas spazmlarını azaltmak gibi amaçlar için kullanılır. Doku ve kaslardaki toksik maddelerin atılmasını sağlamaktadır