Covid-19 Corona Çayı

Bağışıklığınızın 3 Silahşörü; Kara Mürver-Propolis-Ekinezya

“Çay” kelimesinin kökeni Çince “chai” kelimesinden gelmektedir. Çay; genellikle yeşil çay ya da siyah çayı hatırlatması nedeniyle, çay bitkisi haricindeki bitkilerden hazırlanan çaylar için; “bitki çayı” ya da “bitkisel çay = herbal tea” ifadesi kullanılmaktadır.

Çin’de şöyle bir hikaye konuşulur; sağlık konusunda bilgeliği ile tanınan Çin imparatoru Shen-Nung sarayın bahçesinde otururken orada kaynatılan bir suyun içerisine çevredeki bitkilerden uçarak düşen birkaç yaprağın suyun rengini değiştirmesi dikkatini çekmiş, imparator merakla tadına bakmış. Suyun aroması ve içtikten sonra verdiği canlılık hissini çok beğenmiş ve çayın 5000 yıllık hikayesi öylece başlamış.

Bitki çayları hem hastalıklardan korunmak için hem de tedavi edici özellikleri sebebiyle son yıllarda çok sık kullanılmaya başlandı. Bilimin ışığında etkileri kanıtlanan bitkilerin içermiş olduğu etken maddeler sebebiyle ve doğal olup ilaçlar gibi yan etkileri olmadığından dolayı 2000’li yıllarda çok daha fazla tercih edilir hale geldi.

Bugünlerde Covid-19 Pandemisi sebebiyle dünyada virüslerle mücadele için farklı farklı tedavi yolları konuşuluyor, deneniyor. Bu tedavilerin içerisinde Çin tedavi sonuçlarının başarılı görüldüğüne ait yayınları sizler de medyadan izlemişsinizdir. Ben de Çin ne yaptı da tedavilerde sonuçları güzel oldu diye merak ettim araştırdım. Açıklamış oldukları tedavi protokollerine daha çok bitkilerden yararlanmışlar. Açıklamış oldukları 12 tane bitki var ve bu bitkilerin içerisinde 60 üzerinde etken madde mevcut.

Bu etken maddeler hem tedavi hem de hastalıktan korunma konusunda etkili olan bilimin ışığında etkileri kanıtlanan maddeler içeriyor. O yüzden ülkemizde hangi bitkilerde bu etken maddeler mevcut diye Fitoterapi ekibimizle birlikte bir araştırmaya giriştik. Ekinizya, Karamürver, Propolis başta olmak üzere Hibiskus’tan Kişniş’e, Zerdeçal Zencefil’den Sumak ve Meyan’a kadar virüssavar bitkileri doğal destekleri uygun bir kompozisyonda bir araya getirdik. Hem kendimiz kullanalım hem hastalarımız için; fiziksel zihinsel ve duygusal performanslarımız artsın, bağışıklığımız güçlensin, sindirim problemleri varsa ona da iyi gelsin diye. 15 bitki doğal destekten oluşan immunature sağlığınız için hazır.

 

Şimdi gelin çayımızın bileşenlerini oluşturan tamamı doğal ve özenle seçilmiş bitkilerimiz ile propolis gibi diğer bitkilerimizin faydalarına göz atalım. 
Şifa olsun inşallah ?

Detaylı Bilgi ve Temin İçin;
0533 452 58 42 veya
0530 061 14 15

 

KARA MÜRVER
Sambucus Nigra

Mürver bitkisi yıllardır dünyanın çeşitli bölgelerinde grip, soğuk algınlığı, sinüzit gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Mürverin bu hastalıklara sebebiyet veren virüslere karşı antiviral etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yapılan çalışmalarda mürverin grip gibi rahatsızlıkların tedavisinde iyileşme sürecini hızlandırdığı gözlemlenmiştir.
Yapılan bir çalışmada mürver içirilen grip hastalarının %90’ı 3 günün sonunda iyileşirken, plasebo gruptaki hastaların sadece %25’i iyileşmiştir (Zakay-Rones, Z. 2004). Mürverin meyveleri ve çiçeklerinin ateş düşürücü olarak etkili olduğu (Barak ve ark. 2002; Gorchakovaet ve ark. 2007) ve ayrıca romatizma (Uncini Manganelliet al. 2005), boğaz ağrıları, karın ağrıları, sinüs iltihapları ve ishal gibi hastalıklarda da faydalı olduğu gözlenmiştir (Schapowal 2007).
 
Mürverin antioksidan ve fenolik içeriği çok yüksektir. Mürver lif, kalsiyum, fosfor, vitamin B6 ve vitamin A yönünden de zengin içeriğe sahiptir. Bu yönüyle diğer kırmızı meyvelerden daha değerlidir. Mürverde bol miktarda antosiyaninler bulunmaktadır. Bu kimyasal bileşikler bir çok hastalıkta yararlı etkiler gösterirler (Seabra ve ark 2008). Mürverin AIDS ve H1N1 (domuz gribi) gibi hastalıkların tedavi sürecinde destekleyici etkileri olduğu bilimsel olarak da gösterilmiştir (Barak ve ark. 2001 ; Konlee 1998).

SONUÇ; Mürver içeren bitkisel çaylar, yağlar, içecekler özellikle soğuk algınlığı ve gripal enfeksiyonlarda faydalıdır.
Bu tür yararlı etkiler hem korunma ve hem de tedaviyi destekleme şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

PROPOLİS

İşlenmemiş doğal propolis granülleri

Kullanım
• Virüsü bakteri ve mantarlara karşı etkinliği yüksek doğal antimikrobik
• Ağız içi yaralar ve iltihaplar
• Şeker hastalığı
• Genital uçuk
• Mide ülser
• Uçuk
• Bağırsak parazitleri
• Cilt enfeksiyonları
• Solunum yolu enfeksiyonları
• Vajina iltihabı
• Siğiller
• Bağışıklığı güçlendirmek
• Mide ve bağırsak bozukluklarında

GRİBE KARŞI PROPOLİS

Propolis, bal arılarının kovanlarını her türlü tehlikeye karşı korumak için doğadan topladıkları, yapısında polifenoller ve aktif tabiatlı doğal kimyasal bileşenlerin olduğu yüksek antioksidan ve antimikrobiyal güce sahip gıdadır. Propolis doğal bir antimikrobiyaldır.
Propolisin alerjisi olmayan insanlar için herhangi bir yan etkisi yoktur.

Gribe karşı propolis güçlü bir savunma mekanizması oluşturmaktadır.
Propolisin laboratuar ortamında çeşitli bakteri suşlarına karşı etkili olduğu rapor edilmiştir (1-4).
Propolis, güçlü antiviral aktiviteye de saptir. in vitro ortamda influenza virüsüne (tip A) karşı öldürücü etki göstermekte, çiçek hastalığı’ virüsünün etkisini de kısa sürede büyük oranda azaltmaktadır (3). Propolisin, aralarında herpes simplex virüs, adenovirus tip 2, kabarcıklı ağız iltihabı virüsü ve poliovirus (tip 2)’nin de bulunduğu çeşitli DNA ve RNA virüslerine karşı laboratuvar ortamında etkili olduğu bildirilmiştir (2).
Propolis virüsleri öldürür ve çoğalmalarını önler. Özellikle farklı kaynaklardan elde edilen propolislerin influenza virüsüne karşı değişken ancak önemli etkisi olduğu bulunmuştur (1).

Propolisin etkili olduğu virüsler;
Propolisin kadınlarda rahim kanserine neden olabilen insan papilloma virüs (HPV) enfeksiyonunu yok ettiği görülmüştür (1). Ayrıca; Adenovirus Coronavirus Herpes symplex Influenca A and B virus
Newcastle disease virus Polio virus
Vaccina Rotavirus
Vesicular Stomatitis Virus Coronar virus enfeksiyonlarında da etkilidir.

Propolis Antifungal aktivite de gösterir. Candida albicans, Candida glabrata, Candida krusei ve Trichosporon spp suşlarını içeren 40 fungusa karşı test edilmiş ve bir tür mantar olan Candida famata, C. glabrata, C. kefyr, C. pelliculosa, C. parapsilosis ve Pichia ohmeri üzerinde fungusit etkiye sahip olduğu bulunmuştur (1).
Propolis ekstraktının 17 patojen fungus üzerinde antifungal etkiye sahip olduğu doğrulanmıştır (5). Bazı araştırmacılar propolis ekstraktının 60 maya suşu ve 38 fungus suşu üzerinde inhibe edici etkiye sahip olduğunu bildirmemtedir (6). Ayrıca propolis kronik fungal sinüzit hastalarının tedavisinde de kullanılmaktadır (7).

Peopolis Antioksidan aktiviteye sahiptir. Antioksidan etki, anti inflamatuar ve karaciğer koruyucu etki ile ilişki içindedir. Fenolik içerikleri botanik orijine göre değişse de pek çok propolis türünün antioksidan etkisi vardır (8-9).

Güvenlik
Astım ve arı ürünlerine alerjisi olanlar dikkatli kullanmalıdır.

 

EKİNEZYA
Echinacea purpurea

Ermenek yöremize ait bir ekinezya çiçeği örneği

Kullanım
•Solunum yolu sağlığı için;
Üst solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığı şikayetlerin hafifletilmesi için çok önemli bir destektir, antiviral etkilidir. Boğaz ve akciğer iltihaplar için kullanılır dezenfektan özelliği vardır.

• Bağışıklık sistemini güçlendiririr
• Anksiyete, endişe
• Egzama, atopik dermatit
• Atletik performans
• Diş eti iltihabı
• Genital uçuk
• Grip nezle
• Genital kanser
• Düşük beyaz kan hücresi sayısı: Lökopeni
• Kulak boğaz göz enfeksiyonları
• Siğiller
• Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu
• Kronik yorgunluk sendromu
• Fibromiyalji
• Uçuk
• Sıtma
• Domuz gribi
• İdrar yolu enfeksiyonları

Ekinezya (Echinacea purpurea(L.) Moench), Asteraceae familyasından, soğuk algınlığı, grip, enfeksiyon, zayıf bağışıklık sistemi gibi durumlarda etkili, ormanlık arazilerde doğal olarak yetişen çok yıllık bir bitkidir.
Bitki genel enfeksiyonlara karşı da kullanılmaktadır. Bitkide bakteri, mikrop ve virüslere karşı oldukça etkili olan maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler başlıca; echinacoside, poli-sakkaritler (polysaccharides), poli-asetilenler (polyacetylenes), gliko-proteinler (glycoproteins), kafeik asit türevleri (Cichoric Acid), tri-glikosid (triglycoside), betain, seskiterenler (sesguiterpenes), karyofilen (caryophylene) dir. Bitki bu maddelere ek olarak bakır ve demir mineralleri ile tanenler, protein, yağ asitleri ve A, C ve E vitamini içermektedir.

Tibbi Kullanımı
İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar;
Ekinezya’nın akyuvarların (Beyaz kan hücreleri – Lökosit) sayısını yükselttiği, ve enfeksiyon bölgesine hareketlerini (göçünü) hızlandırdığı ve böylece bakteri, virüs ve diğer yabancı mikro-organizmaların yok edilmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca,
Gargara şeklinde kullanıldığında ağız yaralarını iyileştiriyor
Bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı direnci artırıyor,
Üst solunum yolları enfeksiyonlarını tedavi ediyor,
Romatizma ve artrit vakalarında uygulanan tedaviye destek veriyor,
Hastalığa neden olan mikro organizmaların insan vücudunda çoğalmasını zorlaştırıyor.
Bitkinin anti-inflamatuar etkisi ise; artrit (mafsal iltihabı) ve lenfatik şişkinlik (Lenfödem) durumlarında faydalı olabilmektedir.
Ekinezya İnterferon üretimine de yardımcı olmaktadır. İnterferonlar günümüzde özellikle kanser tedavisinde dikkat çeken, glilko-protein yapısında bir madde olup; virüsle karşılaşan her türlü canlı tarafından korunma amaçlı salgılanmaktadır.
Ekinezyalı doğal ürünler kanser tedavilerinde hastanın bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için kullanılabilmektedir.
Üzerinde bir çok araştırma yapılmış özellikle immün sistemini desteklemesiyle bilinen bir bitkidir. Beyaz kan hücrelerinin üretimini aktifleştirerek immün sistemi destekler. Güçlü antibakteriyel ve anti viral özelliklere sahiptir. Soğuk algınlığı, grip, herpes, sinüzit, saman nezlesi, solunum hastalıkları; gibi durumlarda başarılı olarak kullanılmaktadır. İsveç’de yapılan bir çalışma ekinazyanın nezlenin 12 klinik septomunu azalttığını göstermiştir. Ayrıca gripal enfeksiyonlarda da faydalı olduğu tesbit edilmiştir. Bir çok çalışma ekinezyanın sağlıklı doku ile istenmeyen patojenik organizmalar arasındaki doğal bariyeri tahrip eden hyaluronidase adlı enzimi inhibe ettiğini göstermiştir. Bu yüzden ekinezya vücudun savunma sistemini virüslere karşı koruyabilmektedir. Ekinezya ekstresinin farelerde bazı tümör tiplerinin büyümesini engellediği de gösterilmiştir. Muhtemelen vücudun kendi savunmasını arttıran anahtar lenfositlerin üretimini destekleyerek tümörlerin büyümesini baskılamaktadır. Yine kemoterapi alan hastalarda immün sistemi desteklemektedir.

Yan Etkileri: Bilinen bir yan etkisi yoktur ancak otoimmün hastalığı olanların kullanmaması tavsiye edilmektedir.

İmmün sisteme etki mekanizması; Ekinezya kan dolaşımındaki granülositlerin sayısını arttırır. Neutrofillerin diğer beyaz kan hücrelerine oranını stabilize eder ve sirkülasyondaki Neutrofil sayısını arttırır.
Lenfatik sistemdeki kök hücrelerini uyarır.
Ekinazyanın içeriğindeki echinacin maddesi lenfositlerin lenfokin üretmesini sağlar. İçerdiği polisakkaritler dolayısı ile makrofajları aktive ederek onların kanser hücrelerine fagositik etki yapmalarını sağlar.
Monositlerin üretimini teşvik eder.
Ekinezya hem sağlıklı hem de hastalarda mikrop öldürücü lenfositlerini aktive eder. Yine aynı şekilde fagositleri, antijenleri bozması için uyarır.
Dalağın fonksiyonlarının gelişmesine yardım eder.
T-lenfositlerini aktive eder ve vücutta üretimlerini arttırır.
Normalin altına düştüklerinde, serum beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırır.
Bakteriyel ve viral rahatsızlıklardan sonra normal duruma gelmeyi hızlandırdığı gibi onlara karşı engelleme yapmaya da devam eder.
İçerdiği echinadoside yüzünden Listeria monocytogenes, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococci aureus, Streptococcus species , Eschericia species gibi bazı zararlı bakterilerine zarar verir.
Bazı tip mantarlara karşı engelleyicidir. Candida albicans ın tekrarlamasını engeller. Yine Epidermophyton floccosum mantarını engeller.
Trichomonas vaginalis in yeniten üretimini ve büyümesini baskı altına alır.
Ekinezya bir çok virüsü de baskı altında tutar:
İmmün sistemi uyarmasından dolayı AIDS tedavisine de katkı sağlar. Bu hastalarda NK lenfositlerini ve fagositleri uyarır. Ayrıca vücudun TNF denen HIV virüsünün kopyalanma faktörü seviyesini arttırır.
Soğuk algınlıklarında virüsleri engeller, eski sağlıklı hale dönüşü hızlandırır ve soğuk algınlığı semptomlarını azaltır.
Ekinezya Herpes Simplex Virus’üne karşı anti-viral etki yapar.
Gribi önlemeye yardımcı olduğu gibi interferon alfa ve interferon beta üretimini uyararak vücuda virütik infeksiyomlsra karşı direnç kazandırır.
Boğaz ağrılarının(farenjit) iyileşmesini hızlandırır.
Akciğer ve solunum sistemi enfeksiyonlarını yatıştırır.

Hyaluronidase enzimini inhibe ederek hyaluronic Asidi korur. Ekinezya; IgG – İnterferon alfa – interferon beta – makrofajlar vasıtasıyla interleukin-1 ve İnterleukin-6 üretimlerini uyarır. Serum properdin seviyelerini, Tümör nekrosis faktörünü arttırır.

İçeriği:
Vitaminler: A – B2 – C – E Vitamini
Mineraller: Bakır – demir – selenyum – çinko – potasyum – krom – mangan – sülfür
ve değişik yapıda çok sayıda kimyasallar bulunur.

SONUÇ;

EKİNEZYA VE BENZERİ BİTKİLER VİRÜS ENFEKSİYONLARINA KARŞI HEM VÜCUDA DİRENÇ KAZANDIRIRARAK KORURLAR VE HEM DE HASTALIK ORTAYA ÇIKMIŞSA TEDAVİYE YARDIMCI OLURLAR.

EKİNEZYA KARIŞIMLI BİTKİSEL ÇAYLARI BUGÜNLERDE DAHA YOĞUN BİR ŞEKİLDE TÜKETİRSEK KORONA VİRÜSÜ DAHİL DİĞER VİRAL ENFEKSİYONLARA KARŞI GÜÇLÜ BİR DESTEK EDİNMİŞ OLURUZ.


Güvenlik
Önerilen dozlarda en az bir ay kullanılması gerekir bu süre iki aya kadar uzatılabilir.

 

ZERDEÇAL
Curcuma domestica

Antioksidan
Karaciğeri koruyucu
Kan şeker ve yağ düzeyini ayarlar
İltihap ve ödem çözücü
Romatizma ve kanserden koruyucudur.

 

SUMAK

Kan yapımı
Antimikrobik
Sindirim düzenleyici

ADAÇAYI
Salvia officinalis

Hazımsızlık
İştah kaybında
Terleme önleyici
Antimikrobik

KİŞNİŞ
Coriandrum sativum

Sindirimi düzenler
Antimikrobik
Gaz söktürücü

HİBİSCUS
Hibiscus sabdariffa

Solunum yolu sağlığı nezle grip
Kalp damar sağlığı
Mide ve bağırsak

TARÇIN
Cinnamomum verum

Mide ve bağırsak sağlığı
Kan şekeri ve yağı regülasyonu
Antimikrobik

IHLAMUR
Tilia platyphyllos

Solunum sistemi sağlığı
İnatçı öksürükte

KANTARON
Hypericum perforatum

Depresyon tedavisinde
Mide ülserinde
Yara iyileşmesinde etkili 

MEYAN
Glycrrhiza glabra

Enfeksiyon tedavisinde
Mide bağırsak rahatsızlığında
Soğuk algınlığı şikayetlerinde

Güvenlik: östrojenik etkilidir, göğüs kanser teşhisi konulanlar doktoru ile görüşerek doz ayarlaması gerekir.

GEVEN
Astragalus

Antimikrobik
Kas ve kemik gücünü artımak amacıyla
Performans

KARANFİL
Szygium aromaticum

Ağız ve boğaz rahatsızlıklarında
Gaz ve bulantı giderici
Diş sağlığı
Ağız kokusunda
Kanser önlemede destek

GİNGSENG
Panax ginseng

Bağışıklık güçlendirmek
Yorgunluk, bitkinlikte vücut direncini arttırır
Fibromiyalji’de
Fiziksel, zihinsel ve cinsel performans.

 

Detaylı Bilgi ve Temin İçin;
0533 452 58 42 veya
0530 061 14 15

Dr. Portakal
Dr. Portakalhttps://www.drmehmetportakal.com
Ermenek’te doğdum. 1992 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında uzmanlık eğitimimi ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Biyokimya doktoramı tamamladım.

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yazılar

Sosyal Medya

9,595BeğenenlerBeğen
21,000TakipçilerTakip Et
2,818TakipçilerTakip Et
2,500AboneAbone Ol

Son Yazılar

Hemen Ara