Homeopati nedir?

Homeopati veya “homoterapi”, alternatif tıbbi yöntemlerden biridir. Homeopati artık birçok Avrupa ülkesinde yaygındır. Çoğu insan için temel soru, bu yöntemin hastalıkların tedavisi üzerinde gerçekten bir etkisi olup olmadığı veya birey üzerinde tamamen indüktif bir etkiye sahip olup olmadığıdır. Bu yazımızda öncelikle homeopati tedavisinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlatacağız, ardından homeopatinin terapötik etkisi, homeopatik ilaçlar ve homeopati ile tedavi edilebilecek hastalıklardan bahsedeceğiz.

Homeopati nedir?

Bu yöntem, 18. yüzyılın sonlarında Almanya’da Samuel Christian Hahnemann (Alman doktor) tarafından icat edildi. Homeopatik yöntem, benzerlikler yasasına dayanmaktadır. Kanun, sağlıklı bir kişide belirli bir hastalığın belirtilerine neden olan herhangi bir maddenin, çok düşük bir dozda verildiğinde aynı belirtilere sahip olan hastayı iyileştireceğini belirtmektedir.

Bu yöntemi kullanan kişiler, insan vücudunun kendi kendini iyileştirme yeteneğine sahip olduğuna ya da aslında “sanki şifa verir” olduğuna inanırlar.

Homeopati nasıl çalışır?


Homeopatide, doktor hastaya çok küçük bir ilaç dozu verir ve böylece vücudun doğal bağışıklık sistemini harekete geçirir.
Bu yöntemi kullanan doktorlara homeopatlar denir. Homeopatik tıbba göre her hastalığın zihinsel ve duygusal bir özelliği vardır. Bu nedenle doktorunuz fiziksel belirtilerin yanı sıra zihinsel ve duygusal durumunuzu da soracaktır. Ayrıca kişisel özelliklerinize ve genel durumunuza göre sizi muayene edecektir.

Sonrasında uygun tedavi yöntemini ve her hasta için gerekli ilaçları belirli ve ayrı bir şekilde değerlendirir. Reçeteli ilaçlar, hastada görülen semptomlarla olabildiğince tutarlı olmalıdır. Bu nedenle, (marketlerde bulunan) homeopatik ilaçların etiketleri, bu ilaçların tedavi etmesi amaçlanan spesifik semptomlar üzerine tam olarak yazılmıştır.

Homeopatik ilaçlar nasıl hazırlanır?

Homeopatik ilaçların hazırlanmasında bitkiler, mineraller ve hayvansal ürünler yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemde en çok kullanılan ilaçlar zehirli sarmaşık, beyaz arsenik, ezilmiş arı ve arnika adı verilen bir bitkidir.

Örneğin soğan gözünüzden yaşların düşmesine neden olur. Bu nedenle alerjileri tedavi etmek için homeopatik bir çare olarak kullanılır.

Bu ilaçları hazırlamak için doktor hammaddeleri tamamen ezer; Daha sonra bunları alkol veya suya dökün ve solüsyonu seyreltmek için kuvvetlice çalkalayın. Potentizasyon adı verilen bu uzun süreçte hammadde tamamen zayıflatılır. Doktorlar, bu sürecin maddenin iyileştirici özelliklerini serbest bıraktığına inanıyor. Bu nedenle, ilaç ne kadar ince olursa, doz o kadar düşük olur ve sonuç olarak etkinliği o kadar artar. Aslında, bu ilaçların çoğu o kadar seyrelmiştir ki, artık ana madde moleküllerinin izlerine sahip değildirler.

Dr. Portakal
Dr. Portakalhttps://www.drmehmetportakal.com
Ermenek’te doğdum. 1992 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında uzmanlık eğitimimi ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Biyokimya doktoramı tamamladım.

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yazılar

Sosyal Medya

9,595BeğenenlerBeğen
21,000TakipçilerTakip Et
2,818TakipçilerTakip Et
2,500AboneAbone Ol

Son Yazılar

Hemen Ara