17 Tür Rahatsızlık İçin Ozon Tedavisi

Kaliteli Bir Yaşam İçin Ozon Tedavisi

Ozon, oksijenin yüksek enerjili halidir. Gökyüzünün mavi renginin kaynağı olan ve güneşten gelen zararlı ışınları emerek, yeryüzüne inmelerine engel olan atmosferin stratosfer tabakasındaki ozonun dünyadaki yaşam için ne denli önemli olduğu son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Dünya için bu kadar önemli olan ozon, tıp dünyasında da günden güne çok daha önemli bir yer edinmektedir, Aktif oksijen molekülü olan ozon gazı kullanılarak yapılan iyileştirici tedavilere ” ozon terapi” denilmektedir. Medikal (tıbbi) ozon; % 5 ozon ve % 95 oksijen karışımından oluşmaktadır.

Daha Genç, Daha Enerjik Hissetmek İçin Ozon Tedavisi

Ozon Tedavisinin Vücudumuza Kazandırdıkları Nelerdir?

 • Hücre içi solunumu hızlandırarak, hücrenin fonksiyonları için gerekli enerji (ATP) üretimini arttırır. Daha enerjik ve fonksiyonel bir vücut oluşturur. Kaslarda biriken toksini gidererek kasları gevşetir, besler ve esnekliğini arttırır.
 • Vücudumuzu oluşturan dokuların kalitesini arttırır, hücrelerin oksijenlenmesini ve nefes almasını sağlar. Çeşitli nedenlerle vücuda giren kimyasal ve biyolojik atıkların zararsız hale getirilmesi ozon tedavisi ile sağlanabilmektedir, detoks özelliği vardır.
 • Dezenfeksiyon ve antimikrobik özelliği ile bakteri, virüs ve mantarları öldürür. Doğal ve güçlü bir dezenfektandır.
 • Vücudumuzdaki doğal ağrı kesicilerin açığa çıkmasını sağlayarak ağrı kesici özellik gösterir. Bağışıklık sistemi düzenleyici etkisi ile alerji ve astım gibi hastalıkların tedavisinde katkı sağlar.
 • Hızlı büyüyen kanser hücrelerinin çoğalmasını ve yayılmasını engeller. Kanser hücreleri üzerindeki etkisini tümör hücrelerinin zarlarını parçalayarak ve bağışıklık sistemi üzerine etkisiyle sağlar. Kemoterapi ve radyoterapi gibi klasik kanser tedavilerinin etkisini dokulardaki oksijen miktarını arttırarak güçlendirir. Kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini en aza indirir.
 • Kanın akışkanlığını sağlar. Alyuvarların oksijen taşıma kapasitesi artar. Damar duvarındaki plakların yumuşamasını ve küçük kan damarlarındaki tıkaçların çözülmesini sağlayarak kan dolaşımı düzenler, tansiyonun normalleşmesine yardımcı olur. “Oksitadif stres ve vücuttaki moleküllerin oksidasyonu pek çok hastalıkta önemli bir sorundur. Bu durumdan kurtulmak için yapılacak en iyi uygulamalardan bir tanesi ozon tedavisidir.

 Ozon Tedavisi Doğru Uygulandığında Yan Etkisi Neredeyse Hiç Yoktur.

Ozon Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Tedavide kullanılan ozon gazı medikal ozon jeneratörlerinde saf oksijenden üretilir. Üretilen ozon tedavide daima oksijen ile karışım halinde kullanılır. Ozon tedavisi yöntemlerinin hepsi hastaya ozonu güvenilir ve zararsız bir şekilde vermeye yöneliktir.

Tedaviyi uygulayan doktor, bilgileri ve deneyimleri ile hastası için uygun ve gerekli olan yöntemi seçmektedir. Yöntemler; kan yıkama(majör), kas içine (minör), cilt altına, vücut boşluklarına, eklem içine, solunum, torbalama (el ve ayakların plastik kap içine alınması), saç ozonlaması veya ozonlanmış sıvıların haricen uygulanması veya içilmesi şeklinde olabilir. Ozon tedavisi oldukça pratik ve yararlı bir tedavi yöntem olarak başarı ile uygulanmaktadır.

*Seans süreleri 5 ile 30 dakika arasında değişmektedir.

Ozon Terapi Ünitemiz ve Fizik Tedavi Kliniğimizde; hareketli, dinamik, ağrısız ve üretken bir yaşam sürdürmeye devam edebilmeniz için güleryüzlü, güvenilen ekibimizle, modern tıbbi donanım ve ileri teknolojiyi kullanarak yaşam kalitenizi artırmak öncelikli amacımızdır.


Hangi Hastalıklarda Ozon Tedavisi Kullanılmaktadır?


Romatizmal Ağrılar

Kas, sinir, kemik, eklem hastalıklarında ve travmalarda; iyileşmeyi hızlandırmakta, dolaşımı düzenlemekte, sinir harabiyetini önlemekte ve tamir edilmesini kolaylaştırmaktadır. Kaza ve spor yaralanmaları yanında, kasların daha güçlü hale gelmesini sağladığından kronik kas ve sinir hastalıklarında da kullanılır.

 • Eklem kireçlenmeleri, kemik erimesi ve eklem iltihapları gibi pek çok ağrılı ve fonksiyon kısıtlılığı da yapan hastalıklarda ozon tedavisi kullanılmaktadır. Kireçlenmelerde diğer ozon tedavi yöntemlerine ilave olarak eklem içine yapılan ozon enjeksiyonları ile hem eklem içinde hava yastığı oluşturup kemiklerin sürtünmesini önleyerek, hem de eklem şişkinliğini azaltarak ağrıyı giderecektir. Ayrıca kıkırdak dokunun yeniden tamir edilmesini sağlar.
 • Romatoidartrit ve ankilozanspondilit gibi bağışıklık sisteminin etkilenmesi ile ortaya çıkan hastalıklarda bağışıklık sistemini düzenlediğinden diğer medikal tedavilerle birlikte kullanıldığında hızlı iyileşmeler gözlenmektedir.
 • Kas romatizması olarak bilinen yoğun adale ağrıları, yorgunluk, uyku bozuklukları ile seyreden ve çok yaygın bir hastalık olan fibromiyaljide de ozon başarılı tedavi yöntemlerinden biridir.
 • Bel fıtığı ve boyun fıtığı durumlarında, omurilik kanal darlığında omuriliğin her iki tarafındaki kaslara ve fıtıklaşan disk içine yapılan ozon tedavileri çok güzel sonuçlar vermektedir.
 • Genel olarak ozon tedavisinin fizik tedavi &rehabilitasyon ve diğer tedavilerle beraber, tamamlayıcı amaçla kullanılması önerilir.

Nörolojik Hastalıklar

 • Başağrısı: migren ve gerilim tipi başağrılarında,
 • Multiple sklerozda (MS)
 • Alzheimer hastalığında ve demans (bunama)
 • Parkinson gibi nörolojik hastalıklarda
 • Polinöropati, Myotoni, MuskulerDistrofi ve ALS gibi kas sinir hastalıklarında
 • Spastik çocuklarda, serebralpalside (CP), SSPE gibi beyin iltihaplarında
 • Beyin kanaması, vertebrobaziller yetmezlik, beyin felci gibi beyin kanlanması veya oksijenlenmesinin azaldığı durumlarda, fizik kapasitede azalma, yürüme güçlüğü ve baş dönmesi gibi belirtilerle kendini gösteren beyindeki dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri mevcuttur. Kas ve nöronlarda iyileşmenin yanısıra santral sinir sisteminde ağrı oluşturan maddelerin etkisini de azaltarak ağrı tedavisini kolaylaştırır.

Kalp ve Damar Hastalıkları

 • Dokuların oksijenlenmesini, kılcal damarların yeniden oluşmasını ve dokunun kanlanmasını arttırır. Ozon gazıyla oksijen oranı ve hızları artan alyuvarlar, sorunlu dokulara ulaşıp vücudun kendi kendini tamir kapasitesini hızlandırmaktadır. Ozon ile aktive olan hücreler sadece alyuvarlar değil ayrıca vücudun savunma hücreleri olan akyuvarlardır. Ozonun, vücudun kendi dinamiklerini harekete geçirerek tedavi sağlayan, yan etkisi olmayan doğal bir tedavi yöntemidir.
 • Kanın pıhtılaşmasını ve kıvamını azaltarak, daha akışkan hale gelmesini sağlamakta, aynı zamanda damar içindeki tıkacın erimesini sağlayarak damar tıkanıklıklarının tedavisinde kullanılır. Damar sertleşmesine neden olan yağ ve kalsiyum plaklarının yıkılmasını sağlayarak, damar sertliğinin tedavisinde kullanılır.
 • Damarların cidarında bulunan düz kasların gevşemesini sağlayarak, hipertansiyon tedavisinde kullanılır. Kalp kası hastalıklarında, koroner damarların tıkanıklıklarında ve kalp yetmezliklerinde oksijenlenmeyi arttırarak, kalp iletimini ve ritmini düzenleyerek, kalbin önündeki yükü azaltarak etkili olur.

Yara ve Yanık Tedavisi

Ozonterapi, hem dezenfektan (mikrop temizleyici) özelliği hem de yaralı dokunun oksijenlenmesini sağlayarak iyileşmeyi hızlandırıcı etkisi sayesinde başarıyla kullanılmaktadır. Ozon tedavisinin faydalı olduğu yaralar:

 • Diabet (şeker hastalığının) yaralarında,
 • Enfekte olmuş ve iyleşmeyen yaralarda, yatakta uzun süre yatmaya bağlı ortaya çıkan bazı yaraları (dekubitus ülserleri)
 • Dolaşım bozukluğuna bağlı bacaklarda ortaya çıkan ciddi yaraların tedavisi: Yara bölgesine kan akımını sağlayan kılcal damarları geliştirerek yara bölgesine gelen kan ve oksijeni arttırmış olur. Aynı zamanda yara oluşmasına sebep olan bakterileri öldürerek tedavi sağlanır.

Ürolojik Hastalıklar ve Cinsel Performans

 • Ozon, böbrek hastalıklarında hem antienflamatuar hem de antienfektif etkileriyle yarar sağlamaktadır. Ozonun detoksitikasyon ve immün modülasyon özellikleri de etkili olmaktadır. Böbrekte taş oluşumunda taş kırma tedavisi öncesinde ve sonrasında uygulanan ozon tedavisi yararlı olmaktadır. Sistit ve prostatit tedavisinde ozon başarı ile uygulanabilmektedir. Bu durum özellikle kronik vakalarda, antibiyotiğe dirençli vakalarda büyük yarar sağlamaktadır.
 • Ozon tedavisi ve özellikle “ozon sauna” ter bezlerini uyararak terlemeyi arttırma yoluyla ve yağ dokusu içinde depolanan toksinleri etkisiz hale getirerek, deri, akciğer, böbrek ve bağırsak yolu ile atılmasını sağlayarak, kimyasal maddelerin atılmasını hızlandırarak böbreğe yardımcı olur.
 • Diyalize giren hastalarda, böbreklerin 24 saat boyunca çalışmasını gerektiren ağır metallerin boşaltım işini ozonterapi sauna ile 15 dakikada gerçekleştirir. Alyuvar ve akyuvarların fonksiyonlarını düzenler ve vücuttaki serbest radikalleri temizler.
 • Gerek şeker hastalığına gerekse depresyona bağlı cinsel isteksizlik durumlarında ozon tedavisinin kişilere büyük yararı olduğu bilinmektedir. Özellikle duygu durum bozuklukları, depresyon ve sosyal sorunlardan kaynaklanan cinsel soğuklukta önemli bir yardımcı tedavi yöntemidir.

Kanser Tedavisinde ve Önlenmesinde

Kanserin tek ve nihai temel nedeni oksijensiz yaşamdır. Normal hücreler oksijene gereksinme duyarlar, oysa kanser hücreleri oksijensiz yaşayabilir. Oksijen eksikliği, kanserin yayılmasını da kolaylaştırıyor. Kanser hücreleri, oksijen açısından zengin bir ortamda varlıklarını sürdüremediğinden, yeterli oksijen sağlanırsa, tümör dokusunun beslenmesinin bozulduğu ve tümör hücrelerinin öldüğü tespit edilmiştir.

Ozon tedavisi, direkt tümör hücrelerini öldürücü etkisi yanında bağışıklık sistemini güçlendirici, kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini engelleyici ve kemoterapi-radyoterapinin tümör üzerindeki öldürücü etkilerini arttırarak tamamlayıcı tedavi olarak oldukça başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.


Cilt Hastalıklarında

 • Ozon, virüs, bakteri ve mantarları öldürdüğünden bunların sebep olduğu deri enfeksiyonlarını tedavi eder.
 • Ter kokularını önler. Daha temiz, daha yumuşak yenilenmiş bir cilt sağlar.
 • Bölgesel kan dolaşımını arttırır. Kan, lenf ve deri hücrelerine nüfuz eden ozon sayesinde dokuların iyileşmesi ve kendini yenilemesi hızlanır. Akne, fronkül, apse gibi cilt lezyonlarında faydalıdır.
 • Erkek ve kadın tipi saç dökülmelerinin önlenmesinde, kepeklenme, yağlanma durumlarında,
 • Egzema, sedef ve ürtiker gibi alerjik cilt hastalıklarında ozon tedavisi faydalıdır.

Zayıflama ve Kozmetik Amaçlı

 • Ozon tedavisi metabolizma üzerine gösterdiği etkilerlerle kilo sorunlarını giderebilmektedir. Metabolizmayı hızlandırır. Özellikle metabolizması yavaş, çok kolay kilo alan ve vermekte zorlanan kişilerde ozon tedavisi ideal vücut ağırlığının sağlanması ve korunmasında en büyük yardımcılardan bir tanesidir.
 • Ozonun içeriği olan yüksek enerjili oksijen sayesinde deri hücrelerinin canlanması ve gençleşmesi sağlanmaktadır. Deri kan dolaşımını arttırarak cilt yenilenmesini, sıkı ve pürüzsüz görünüm oluşmasını sağlar; daha temiz, daha yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilt oluşur.
 • Ameliyat ve yara izlerinin düzeltilmesinde,
 • Yaşlılığa bağlı kırışıklıklarda,
 • Yüzlerdeki izler, göz kapakları ve torbalarının giderilmesinde,
 • Karın, göbek, basen ve kalça yağlarının eritilmesinde,
 • Sellülit için ozon terapi (ozon sauna): Ozon farklı mekanizmalarla sellülitte etkilidir. Ciltte biriken yağ asitleri ile etkileşerek yağ zincirlerinin kırılmasına ve vücuttan atılmasına neden olur. Ayrıca alyuvarların oksijen taşıma kapasitesini arttırarak, kılcal damarlarda kan akımının düzelmesi ile yağ dokusu hücrelerinin metabolizmaları normal hale döner.

Saç Dökülmesinde

 • Kafa derisindeki saçsız veya saçların azaldığı bölgelere yapılan ozon uygulamaları ile kılcal damarlarda kan akımı ve sonuçta oksijenlenmede artma olur. Bunun sonunda zayıf ve güçsüz kalan saç üreten folliküler uyarılır. Dereceli olarak tamiri başlayan folliküllerden saç üretimi yavaşça başlar.
 • En zor tedavi edilen androjen bağımlı alopesili kişiler de ozon tedavisi ilgili yapılan çalışmalarda; seanslar halinde uygulanan ozon tedavisi ile, 5. seanstan itibaren saç dökülmesinin durduğu, sonraki seanslarda artan tarzda yeni folliküller gözlenmiş. Yeniden çıkan saçlar daha sık ve güçlü, daha koyu renkli ve çekmeye karşı dirençli olduğu izlenmiştir. Bu tedavi herhangi bir yan etkisi olmayan, uygulanan kişilerde herhangi bir hormonal dengesizlik oluşturmayan doğal bir yöntemdir.
 • Ozon tedavisi ile saç dökülmesine (saçkıran) sebep olan bakteri ve mantar gibi enfeksiyonlar ortadan kalkar.
 • Saç bakımı ve boya gibi kimyasal maddeler ile yıpranmış saçların tamiri ile dökülme azalır veya tamamen yok olur.

Sağlıklı Yaşlanma ve Antiaging Amaçlı

 • Sağlıklı yaşlanma ve genç kalabilmeyi sağlamayı amaçlayan ozon tedavisi ile, uzun yıllar gençliğinizi korumak ve dinç kalmanızı sağlamak elinizde! Ozon sayesinde oksijenin dokular tarafından daha iyi kullanımı sağlanır, bağışıklık sistemi harekete geçirilir. Bunu takiben vücudun kendi antioksidanları ve serbest radikallere karşı savaşan diğer hücreleri de aktive olurlar.
 • Yaş ilerledikçe oksijenlenemeyen hücreler ozon tedavisinden sonra artık fonksiyonlarını daha yüksek oranda gerçekleştirebilmektedirler. Fizik kapasitede azalma, yürüme güçlüğü ve baş dönmesi gibi belirtiler ile kendini gösteren beyindeki dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri mevcuttur,
 • Ozon uygulanan kişilerde yaşlanmayı önleyici etkilerin yanı sıra fiziksel dayanıklılığı ve yaşam kalitesini önemli ölçüde arttırır.

Kronik Yorgunluk ve Stresle Mücadelede

 • Çağımız hastalıklarından biri kronik yorgunluk sendromudur. Bu hastalıkta kişiler yorgunluk gerektirecek bir iş yapmadığı halde kendini yorgun hissetmektedir, iş hayatında stres, zihinsel ve bedensel yorgunluk oksijen eksikliğine neden olur. Kronik Yorgunluk Sendromunda ozon tedavisi önemli düzelmeler sağlayabilmekte ve hücre seviyesinden başlayarak vücutta hastalığın yol açtığı kötü etkileri anlamlı düzeyde silebilmektedir.
 • Kaslarda oksijen miktarını artırarak yorgunluğa neden olan laktik asitin giderilmesine yardımcı olur.
 • Ozon, stres hormonu olarak adlandırılan adrenalinin yıkılmasını sağlayarak ve serbest radikalleri temizleyerek stresi azaltır.
 • Kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin aktivasyonu ile genel iyilik hali ve kişilerin daha enerjik olmalarını sağlar.

Detoks: Ozonla Toksinlerden Arının

Soluduğumuz hava, yediklerimiz ve içtiğimiz su, toksinler ve kirletici maddeler yavaşça vücudumuza girerler ve cildimiz vasıtası ile emilirler. Yağ dokularımızda depolanan toksinler ve kimyasallar(tarım ilacı artıkları, ağır metaller, ilaç artıkları, suni kimyasallar ve gıda koruyucuları), yavaş yavaş, sağlıklı doku ve hücreleri yok ederler ki, bu durum, hem birçok hastalığın hem de yaşlanmanın sebebidir. Ozon tedavisi bu konularda iyi bir destektir.


Zeka ve Hafızanın Güçlendirilmesinde

 • Bir çok sebeple akciğerlerimizden kana geçen oksijen az olabilir yada beyine giden kan akımı yetersiz olabilir. İşte bu durumlarda oksijen (ozon) tedavisi çok önemlidir. Kanın direkt oksijenlenmesini arttıran ozon tedavisi en ideal ve doğal yoldur. Batıda özellikle Almanya da işadamları ve sporcular yoğun bir şekilde ozon tedavisi almaktadırlar.
 • Sınava hazırlanan öğrencilerde kullanılan ozon konsantrasyonu ve belleği arttırdığı, hafızayı güçlendirdiği gözlenmiştir. Serbest radikallerin beyin işlevlerini yavaşlatıcı etkisi en iyi ozon tedavisi ile giderilebilir.

Enfeksiyon ve Virüs Hastalıklarının Tedavisinde

 • Hepatit A, B, C tiplerinde ozon tedavisi, hem hepatit virüsü zarını tahrip ederek hem de bağışıklık sistemi üzerindeki etkisiyle interferon salgılanmasını uyararak karaciğer iltihaplarına yararlı olur.
 • Zona, uçuk, grip çeşitleri, AİDS, SARS gibi hastalıklarda antiviral etkisi ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri sebebiyle başarıyla kullanılmaktadır. “Kızamık sonrası görülen SSPE gibi yavaş virüs enfeksiyonlarında, beynin tüm virüs enfeksiyonlarında ve sık geçirilen solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılır.

Mide-Bağırsak Hastalıklarında

 • Mide bağırsak ülseri etkeni olan HelikobakterPilori için, değişik yollarla kullanılan ozon tedavisiyle güzel sonuçlar alınır. HelikobakterPilori, mide de yerleştiğine göre, ozonlanmış su ve ozonlu yağ gibi ozonlanmış ürünler içirilerek tedavi edilir. Ozonlanmış su ve yağ, bu bakteriyi oksidatif strese uğratarak parçalar. Belirli protokollerle uygulanan tedavi yöntemleri sonucunda HelikobakteriPilori’nin klasik tedaviye göre çok daha başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Üstelik herhangi bir yan etki gözlenmemiştir.
 • Bağırsak duvarından ozonun hızla emilimi sayesinde asidik ve hipoksik ortamı ortadan kaldırır, vücudun inflamasyon yapıcı etkilerini giderirken barsak hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Bu özellikleri nedeniyle Crohn Hastalığı, kolit, fistüller ve sindirim sistemi ülserlerinde tedavi imkanı sağlar.

Kadın Hastalıklarında

 • Tedaviye dirençli genitalenfeksiyonlarda,
 • Adet(mens) dönemlerinin rahat geçirilmesinin sağlanmasında,
 • Menopoz etkilerinin azaltılmasında,
 • Kısırlık ve tüp bebek programlarının takibinde destekleyici olarak başarı sağlanır.

Göz Hastalıklarında

 • Yaşa bağlı dolaşım bozuklukları gözü de etkilemektedir. Gözde retina adı verilen görme merkezindeki ve optik sinirdeki harabiyetler çeşitli derecelerde görme bozukluğu oluşturmaktadır.
 • Yapılan klinik çalışmalarda, ozon tedavisi sonrası 6-8 ay içerisinde görmede iyileşmeler kaydedilmiştir. Tedavinin devam ettirilmesi halinde görme performansında artış gözlenmiş veya daha kötüye gidiş durdurulmakta olduğu saptanmıştır.

Ozon Tedavi Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

 • Alyuvarlarda bir enzim eksikliği ile birlikte seyreden Favizm (GL-6-F Dehidrogenaz Enzim eksikliği) olarak adlandırılan hastalığa sahip olanlarda (bakla alerjisi),
 • Hipertiroidi (tiroid bezi aşırı çalışanlarda),
 • İleri derecede kansızlık ve kanla ilgili bazı rahatsızlığı (Hemofili, kanama pıhtılaşma hastalıkları vs) olanlarda,
 • Kronik ve tekrarlayıcı Pankreas bezi iltihaplarında(pankreatitler),
 • Yeni gelişmiş kalp enfarktüsü ve kanamanın aktif olarak devam ettiği beyin felci gibi bazı hastalıklarda,
 • Ozon ve sitratallerjisi olanlarda,
 • Hamileliğin ilk 3 ayında ozon tedavisinin uygulanmaması önerilir.

Ozon Tedavisi Güvenilir ve Doğal Bir Tedavi Yöntemidir.

 

 

Dr. Portakal
Dr. Portakalhttps://www.drmehmetportakal.com
Ermenek’te doğdum. 1992 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında uzmanlık eğitimimi ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Biyokimya doktoramı tamamladım.

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yazılar

Sosyal Medya

9,595BeğenenlerBeğen
21,000TakipçilerTakip Et
2,818TakipçilerTakip Et
2,500AboneAbone Ol

Son Yazılar

Hemen Ara