Ömür Boyu Dinç Yaşamak İçin Doğal Detoks; Hacamat

Sağlıklı bir hayat sürmenin ne anlama geldiğini herkes az çok bilir. Hareket etmek, yürümek: iyidir. Sigara içmek; kötüdür. Dengeli beslenme; iyidir. Uykusuz kalmak, stresli bir yaşam; kötüdür. Genç ve güçlü kalmamıza yardımcı olan alışkanlıklar ile sağlığımızdan bir şeyler götüren alışkanlıklar arasındaki farkları da hepimiz biliriz. Bunlar hayatımızın sağlıklı bir şekilde devam etmesi açısından son derece önemli. Bütün dünyada yeni gelişen tıp anlayışına göre “kişiselleştirilmiş tıp” sağlık konusundaki psikolojiniz, genetik özellikleriniz, değer sisteminiz ve içinde bulunduğunuz özel şartlarınız temeline dayanan özel ihtiyaçlarınıza göre ayarlanması demektir. Artık tıpta heyecan verici bir sürece giriyoruz ve burada insanın beden ölçülerine göre ısmarlama elbise diktirmek gibi, insanın kendi özelliklerine göre tedavi ve hastalık önleme protokolü sağlayacak teknolojiler gelişmekte. Ama herşey sizinle başlıyor. Önce kendimizi tanımak ve vücudumuzun sinyallerine göre gerekli adımları atmak zorundayız. O zaman yaşantımızda daha fazla enerji dolu yılların keyfini görmek mümkün hale gelebilir. Bu amaçla her birimiz bedenimizi iyi tanımalı ve sağlık planımızı bireysel olarak oluşturmalıyız.

SAĞLIKLI BİR HAYAT İÇİN NE YAPMALI, NERDEN BAŞLAMALIYIZ?

Şimdi bedenimizden aldığımız sinyalleri değerlendirme ve gerekiyorsa adım atma zamanı; vücudumuzun bakım, arınma ve yenilenme vakti… Evrenin doğal ritmi ile kendi yaşam ritmimizi uyumlu hale getirmek bizi daha sağlıklı, güçlü ve dengeli kılar. Yaşam ritmini yakalamak, ancak, doğadaki her türlü değişikliğe adapte olabilmekle mümkün olur. Özellikle bu ilkbahar aylarında, bedenin mevsimsel değişikliklere adapte olabilme kabiliyetini kazanması için, düzenli bedensel ve zihinsel arınma kürleri uygulanabilir. Hele ki bugünlerde hareketsiz kaldıysanız, sağlıksız beslendiyseniz, şehir ve iş yaşamının stresine maruz kaldıysanız, yaz aylarına daha sağlam bir bünyeyle girmek için bedeninizi arındırmanızda, bağışıklığınıza takviye yapmanızda yarar var. İnsanlar topraktan, sudan, soludukları havadan ve aldıkları gıdalardan dolayı binlerce kimyasal toksik ve zehirleyici maddenin etkisi altında kalmaktadırlar.

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK

Öncelikle tanısı konmuş rahatsızlıklarınız varsa ilgili branşlardaki doktorunuz ve aile hekiminizle gerekli kontrollerinizi yaz tatiline çıkmadan, bu aylarda yaptırmanızı ve tedavilerinizin planlanmasını öneririm. Bu mevsimde öncelikle bedenimizde birikmiş olan toksin yükünü tespit edip, onları bedenimizden uzaklaştırmak, sağlıklı ve dengeli bir beslenme alışkanlığı kazandırırken bağırsak florasının yeniden düzenlenmesi, varsa eksiklerin yerine konulmasını sağlamak ilk hedeftir.

Ayrıca genel sağlık için; beslenme ve detoks programları, fizik tedavi rehabilitasyon yöntemleri, doğal mineralli termal sularda banyolar, solunum egzersizleri, masajlar, biorezonans terapisi, nöralterapi, manyetik alan tedavisi, Oksijen-Ozon tedavi, Ozon sauna, PRP ve Hacamat-Kupa tedavisi gibi doğal uygulamalar direncinizin artmasına ve toksinlerden arınmaya yardımcı olacaktır. Unutmayın! Daha az toksin yükü daha çok enerji, daha çok güç, daha çok mutluluk ve sağlık demektir. Beslenme programlarıyla birlikte biraz da ruhsal ve bedensel egzersizlere yönelirseniz, hafiflediğinizi de hissedersiniz.

KAS AĞRILARINIZ İÇİN ETKİN BİR YÖNTEM: HACAMAT-KUPA TEDAVİSİ

Bedenin mevsimsel değişikliklere adapte olabilmesi için, özellikle bahar aylarından yaza girerken vücuttaki toksinlerden arınması gerekir. Özellikle bugünlerde faydasını gördüğümüz Hacamat kupa tedavisi bir detoks işlemi. Normal kan alma yönteminden çok farklı; çünkü cildimizin altında lenfatik dolaşım denilen bir dolaşım daha var. Damardan alınan kan vücudumuz için faydalı, oksijeni azalmış kan alınır ama hacamat kupa tedavisindeki yöntemle cilt altındaki lenfatik dolaşım harekete geçtiği için faydasını hemen görüyoruz. Vücuttaki en oksijeni azalmış olan kan alındığı için vücudumuzda bir hafiflik kaslarımızda bir esneklik olur. Hacamat kupa tedavisi baş ağrısından yorgunluğa, hormon problemlerinden metabolik problemlere kadar birçok problemde faydalıdır.

DOĞAL DETOKS-ARINMA İÇİN : HACAMAT

Arınma ve yenilenme deyince, ilk aklımıza gelen, Detoks’tur.  Detoks, vücuttaki toksinlerin atılmasının genel adıdır. Toksinlerin büyük kısmı serbest radikallerdir. Serbest radikaller, vücudu yaşlandırır, yıpratır, dayanıklılığını azaltır. Yaz aylarına vücudumuzu hazırlarken, bu serbest radikallerden kurtulmanın, ruhsal ve bedensel arınmanın en iyi yollarından biri de ‘Hacamat-Kupa’ tedavisidir. Hacamat; zararlı toksinleri, kanda o güne kadar birikmiş ve idrar- dışkı-terleme yoluyla atılamayan, pıhtılaşma eğilimini artıran ve mikro yapışıklıklara sebep olan maddeleri, şekli bozulmuş eskimiş kan hücrelerini, tortu ve toksinleri vakumlayarak vücuttan uzaklaştırma işlemidir. Toksinler hacamat yoluyla dışarı alındığında, vücut son derece fayda görür. Düzenli olarak hacamat yaptıran insanlar toksinler ve metabolik atıklardan kurtulmuş olurlar. Vücudun ürettiği doğal faydalı maddelerin artmasına, ağrıların azalmasına hatta yok olmasına, vücuttan toksinli kan çıkması sebebiyle yeni kan üretme mekanizmasının ve lenfatik sistemin harekete geçmesine sebep olan Hacamat, gerekli hijyen kurallarına da dikkat ederek uygulandığında, harika etkiler ve sonuçlar gözlemlenmektedir.

Hacamat fiziksel ve zihinsel performansı arttırır, anti-aging özelliği vardır, metabolizmayı hızlandırır. Hacamat uygulanan bölgede mikrosirkülasyon artmakta, dolaşım rahatlamaktadır. Problem nerde yaşanıyorsa, o bölgeye uygulamak gerekir. Hacamat yaptırmaya karar verenlerin mutlaka bir hekime danışması, hacamat yaptırmasına engel bir durum olup olmadığının incelenmesi gereklidir; bunun için de kısa sürede sonuç veren kolay bir kan testi yeterlidir.

HACAMATIN ŞİMDİ TAM ZAMANI

Hacamat kupa tedavisi için özellikle bugünler tam zamanı… Rahatsızlığa göre ilkbahar ve sonbahar aylarında öneriyoruz. Bu yöntemin vücutta belli noktaları var ve hastalığa göre yapılıyor. Önemli olan problem neredeyse o bölgeyi iyi tespit edip özellikle akupunktur noktalarına anatomik bölgelerinde enerji santralleri vardır. Oraya uygulandığında sonuçlar çok güzel oluyor. Hacamatın bir önemi de bizim için Peygamber Efendimizin de bu yöntemi uygulamış ve arkadaşlarına önermiş olması. O yüzden özellikle kameri ayların 15’inden sonra dolunaydan sonraki tek günlerde önerilir. Ama akut bir problem varsa her zaman yapılabilir. Biz hastalarımızda özellikle bu aylarda sabah yorgunluğu varsa özellikle kas romatizmalarında, bahar yorgunluğunda başka nörolojik problemler migren ya da kişide hormonal ya da metabolik bazı problemler varsa vücuttan detoks işlemi gerçekleştirildiği için çok güzel sonuçlarını görüyoruz. Güzel bir tamamlayıcı tıp yöntemidir. Başka bir rahatsızlığı olan hastalarımız normal tedavilerine devam edebiliyor. Bu tedaviden sonra kişinin yaşam kalitesinin çok kısa sürede yan etkisiz ilaç kullanmadan ve ekonomik olarak arttığını söyleyebiliriz.

Hacamattan sonuç alınabilmesi için önemli olan hijyen kurallarına dikkat edilmesi, uygun yere yapılmasıdır. Hijyen çok önemli çünkü medikal bir işlem ama bazen merdiven altı yerlerde uygulandığını görüyoruz. Artık, Sağlık Bakanlığı’da böyle tamamlayıcı tıp yöntemlerinin bu eğitimi almış doktor kontrolünde uygulanmasını, hastane ortamında uygulanmasını özellikle öneriyor. Hacamat yaptırmaya karar verenlerin bu konuda uzman bir sağlık kuruluşuna başvurmaları iyi olacaktır.

HACAMAT NEDİR

HACAMAT NASIL YAPILIR?

HACAMATIN FAYDALARI NELERDİR?

HACAMAT NASIL İYİLEŞTİRİR?

HACAMATI KİMLER YAPTIRABİLİR?

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Dr. Portakal
Dr. Portakalhttps://www.drmehmetportakal.com
Ermenek’te doğdum. 1992 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında uzmanlık eğitimimi ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Biyokimya doktoramı tamamladım.

Yorumlar

    • Merhaba,

      Hacamat istediğiniz günlerde yapılabilir. Özellikle sünnet günlerinde yaptırmak isterseniz her ay sünnet günleri değişmektedir. Sosyal medya hesaplarından takip ederseniz hacamat günlerini yayınlıyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yazılar

Sosyal Medya

9,595BeğenenlerBeğen
21,000TakipçilerTakip Et
2,818TakipçilerTakip Et
2,500AboneAbone Ol

Son Yazılar

Hemen Ara