Dikkat Enerji Var!

Beslenmenin sağlığımız üzerinde öylesine güçlü bir etkisi vardır ki, daha iyi ve sağlıklı olmak amacıyla yediklerimize dikkat etmek için asla çok geç ya da çok erken değildir. Soframızda bulunduracağımız bazı gıdalar, ömür boyu sağlıklı olmamıza yardımcı olur; bu besinlerin en önemlilerinden birisidir buğday.

KARBONHİDRATLAR, YAŞAM ENERJİMİZDİR; FİZİKSEL VE ZİHİNSEL PERFORMANSI ARTIRIRLAR

 
Buğday dengeli beslenme programları içinde “kompleks karbonhidrat” olması özelliğiyle önemli bir yer teşkil ediyor. Karbonhidratların başlıca etkinliği vücudumuza enerji sağlamaktır. Kompleks karbonhidratlar, kana daha geç karıştığı için kan şekerimizi hızla yükseltmez, daha dengeli devam etmesine yardımcı olur. Gün içinde harcadığımız enerjinin yüzde 55-65’inin karbonhidratlardan alınması önerilir. İnsan yaşamında karbonhidratlar, fiziksel ve zihinsel sağlık açısından en önemli besin öğeleridir. Vücudun temel enerji ihtiyacını karşılamanın yanında asit-baz dengesini korumada, kas kalitesini sağlamada, vücutta yeterli su ve elektrolitlerin tutulmasında, bağırsak hareketlerinin düzenli devam etmesinde ve sinir sisteminin sağlıklı çalışmasında önemli görevleri vardır.

SAĞLIĞIMIZ İÇİN NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ ?

Sağlığımız ile yediklerimiz arasında çok yakın bir ilişki olduğu değişik çalışmalarla ortaya konmuştur. Buğday, doğal bir besin olmasının yanında, vitamin ve mineral açısından da içerik olarak çok zengindir.

 B grubu vitaminleri bakımından zengin bir besindir; kas, sinir ve damar sağlığında görevlidir.
 Folik asit içerir; hücrelerimizin yapıtaşı DNA sentezinde gerekli, hücre yenilenmesinde, sinir sisteminin ve omuriliğin gelişiminde önemlidir.
 Eksikliğinde B-12 emilimi de azalacağından kansızlık meydana gelebilir.
 Lif açısından zengin olduğu için bağırsak hareketlerinin düzenine çok katkı sağlar.
 Glisemik indeksi düşük bir besin olduğu için diyabet, obezite ve kalp hastalıkları oluşma riskini azaltır.
 Potasyum oranı yüksek olduğundan kaslarımızın gücünün sağlanmasında ve protein sentezinde önemlidir.

RUŞEYM; BUĞDAY TANESİNDEN GELEN SAĞLIK

Buğday tanesinin kök hücresi olan ruşeym, tüm enerji ve besin kaynaklarını bünyesinde barındıran çok önemli destek. Omega esansiyel yağ asitleri ile A, D ve E vitamini açısından çok zengin. Bu sayede hücre yenileyici özelliği ortaya çıkar, antiaging ve bağışıklık için önerilir. Oktakosanol ve polikosanol da içeren ruşeym; kalp damar sağlığına da yararlı. Fiziksel ve zihinsel performansı artırmaya yönelik önemli destek olduğu için sporcular, ilk ve orta öğrenim görenler, üniversite sınavına hazırlanan gençler ile yoğun tempo çalışan, genel halsizlik, yorgunluk problemi olan kişilerin günlük beslenme programlarına dahil edilebilir.

Yediklerimiz ilacımız, ilacımız yediklerimiz olmalı. O yüzden doğal beslenmeyi ve vücudumuza giren besinleri önemsiyoruz. Çünkü her insan kendi sağlığı ve hastalığının baş yazarıdır.
Dr. Portakal
Dr. Portakalhttps://www.drmehmetportakal.com
Ermenek’te doğdum. 1992 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında uzmanlık eğitimimi ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Biyokimya doktoramı tamamladım.

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yazılar

Sosyal Medya

9,595BeğenenlerBeğen
21,000TakipçilerTakip Et
2,818TakipçilerTakip Et
2,500AboneAbone Ol

Son Yazılar

Hemen Ara