Ağrılara Panzehir Akupunktur

Sokağa çıkıp insanlara sorduğumuzda en sık karşılaşılan sağlık probleminin “ağrı” olduğunu görürüz. Ağrı; mevcut  veya potansiyel doku hasarı ile ilişkili uyarıya yanıt olarak gelişen hoş olmayan, duyusal ve emosyonel  subjektif  bir yanıt olarak tanımlanabilir.  Genel popülasyon çalışmalarında  akut ağrının en fazla olduğu yerlerin baş ve bacaklar olduğu , kronik ağrının  en sık olduğu yerin  ise sırt ve bel bölgesi olduğu gözlenmiştir.

Akut ağrı doku hasarı gibi  bir uyarının biyolojik semptomudur. Lokalize edilebilir. Genellikle keskin, ezici veya yanıcı özellikte olup doku hasarı var olduğu sürece devam eder. Birkaç günden birkaç haftaya kadar devam eder, tedavi edilmezse kronik forma dönüşebilir.

Kronik ağrı  bir hastalık sürecidir, nörolojik, psikolojik ve fizyolojik bileşenler ile otonom bozukluğun  kalıcı semptomudur. Akut ağrıdan belirgin  olarak farklıdır, akut hastalığın ve hasarın olağan seyrinde öngörülenden daha uzun sürer, devam eden  hastalık veya hasar iyileştikten sonra da devam edebilir. Lokalize edilmesi daha zordur , künt, acılı ve süreklidir. Hasta bitkin, yorgun ve depresif  olabilir.

Kronik ağrı katabolizmayı hızlandırır., yara iyileşmesi gecikir, kas yıkımı artar ve genel bir güçsüzlük oluşur, tromboembolik olaylarda bir artış olur, stres hormonlarının artması sonucu sodyum ve su tutulumu olur, gastrointestinal motilite bozulur, Akupunktur bağışıklık sistemi zayıflar  NK hücreleri, lenfositler azalabilir. Kronik ağrının ortaya çıkardığı tüm bu yan etkileri önlemek için ağrının mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Fiziksel modaliteler akut ve kronik ağrı tedavisinde değerli desteklerdir. Yüzeyel ve derin sıcak ve soğuk uygulamalar, transkutan elektrik stimülasyonu, manyetik alan , lazer , egzersiz, masaj,  kinezyolojik bantlama ,maniplasyon, davranışsal tedavi yöntemleri, farmakolojik tedaviler, anestetik  yöntemler, eklem içi ve yumuşak doku enjeksiyonları, ozonterapi  ve  günümüzde daha sık konuşulmaya başlayan akupunktur   ile nöralterapi ağrı tedavisinde kullanılan yöntemlerdir.

Akupunkturda  daha önce tespit edilmiş yaklaşık 361 noktaya iğne tatbik etme işlemiyle  etki başlatılır. Bu noktaların yaklaşık %80’ni trigger (tetik) noktalarıdır. Bunlar ana meridyenler veya kanallar üzerinde duran ve belli etkinlikleri deneyimsel olarak tespit edilmiş noktalardır. Akupunktur’un bilinen başlıca etkileri ; ağrı kesici, vegetatif sinir sistemi dengesi, rahatlama ve gevşeme, bağışıklık sisteminin güçlenmesi,damar genişlemesi, dolaşımın hızlanması, hormonal sistemi dengeleme

Pomeranz akupunktur analjezisinin endorfin adı verilen opiat benzeri bir gurup madde ile açıklanabileceğini ileri sürmüş ve akupunkturun ağrılı sendromlarda ve bağımlılık tedavilerindeki etkinliğini endorfinler aracılığıyla yaptığını açıklamıştır. Kronik ağrılarda da etkinliğinin morfinle karşılaştırılacak kadar yüksek olduğu yapılan  kontrollü çalışmalar sonucunda saptanmıştır.Yan etkileri ve komplikasyonları  yok denecek kadar azdır.

Akupunkturla tedavi edilen hastalıklar her geçen gün daha da artmaktadır. Romatizmal hastalıklar, kireçlemeler, kronik bel ve boyun ağrıları ve fıtıkları, myofasiyal ağrılar, sırt ağrıları ,baş ağrıları,psikolojik hastalıklar,uyku problemleri, irritabl kolon ve diğer bağırsak problemleri ,yumuşak doku romatizması ,kronik yorgunluk sendromu,bağışıklık sistemi rahatsızlıkları,obesite ve bağımlılık,diyabet  ve tansiyon,anne sütünün artırılmasında, astım bronşit gibi akciğer hastalıkları,spor yaralanmaları ve menisküs lezyonları , kozmetikte   destekleyici önemli bir tamamlayıcı tıp metotodur.

 

Dr. Portakal
Dr. Portakalhttps://www.drmehmetportakal.com
Ermenek’te doğdum. 1992 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında uzmanlık eğitimimi ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Biyokimya doktoramı tamamladım.

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yazılar

Sosyal Medya

9,595BeğenenlerBeğen
21,000TakipçilerTakip Et
2,818TakipçilerTakip Et
2,500AboneAbone Ol

Son Yazılar

Hemen Ara