Zamana Meydan Okuyan Yöntem; PRP

KENDİ KANINIZ İLE GENÇLEŞİN, GÜZELLEŞİN

Daha önce de PRP hakkında genel olarak bilgi vermiştim ama güzellikle ilgili kısma fazla değinememiştik, bu yazımızda buna biraz daha detay verelim ve PRP’nin güzelliğimize nasıl güzellik katabileceğini konuşalım.

Şimdiye kadar PRP dediğimiz ( Platelet Rich Plasma kelimelerinin kısaltılması) ya da Türkçe ifadesi ile  Trombositten zengin plazmayı hep yüz gençleştirme işlemlerinde duydunuz. Oysa aslında PRP sadece yüz değil, aynı zamanda el başta olmak üzere tüm cildimiz için gençleştirme amacıyla kullanılabilecek biyolojik bir üründür.

EN GÜVENİLİR GENÇLİK AŞISI; PRP

PRP aslında çok basit anlatımıyla kendi kanımızda varolan kan pulcuğu da dediğimiz trombositlerimizi daha konsantre ederek uygun yerlere verme işlemidir. Ancak bu kan pulcukları taşıdıkları “büyüme faktörleri”  nedeniyle değerlidirler. Bu büyüme faktörleri ile PRP uygulanan alandaki kollajen sentezi artar, var olan kollajenler de “reoryantasyon” dediğimiz olay ile yeniden ve daha düzenli hale gelirler. Ayrıca uygulandığı alanda kan dolaşımını artırıp, yeni kan damarları oluşumunu sağlamaları da beklenen bir özelliktir.

HANGİ YÜZE PRP VE NASIL VERİLMELİ

Özellikle kırışıklık olmadan kuruyan, pullanan, ve yaşlanma etkisi ile ciltte lekelenmesi görülen yüzlerde PRP çok etkilidir. Bu uygulama intradermal denilen deri içine enjeksiyon ile olabileceği gibi, dermaroller işlemi sonrası da lokal uygulama ile kullanılabilir. Cilt içine yapılacak enjeksiyonlar hastalar için biraz daha zahmetli görünse de maksimum etkiye sahip olması nedeniyle tercih sebebidir. Dermaroller ile verilen PRP de hastalara faydalı olmakta, ancak uygulanan PRP’nin bir kısmı deri altına ulaşamadığı için istenen düzeyde olumlu etkiye ulaşılamamaktadır.

PRP İLE EL GENÇLEŞTİRME

PRP ile yaşlanan ele yapılan uygulamalar da oldukça tatmin edicidir. Yaşlı el ne demektir? El sırtı derisinde renk değişiklikleri, ciltte kuruma, damarlarda abartılı belirginleşme ile ortaya çıkan tablo yaşlı el cildi görünümüdür. Yüz uygulamalarında olduğu gibi cilt altına enjeksiyon en iyi  ve maksimum etkiyi elde etme yoludur. Ancak uygulama sonrası hemen anlık pozitif etki beklenmemelidir. Ciltte oluşacak değişiklikler hücresel düzeyde olacağı için ve bu işlem belli bir sure alacağı için olumlu etkiler için ortalama 2-3 ay beklenmelidir. Hatta hem el, hem de yüz uygulamaları için çoğunlukla 3 kez aralıklı uygulama daha yararlıdır. Bu işlemler arası süre yine 2 ay civarında olmalıdır.

Yüz uygulamalarında olduğu gibi cilt altına enjeksiyon en iyi ve maksimum etkiyi elde etme yoludur.

KOMBİNE UYGULAMALAR

Aynı hastaya hem el, hem de yüz uygulaması yapılmasında bir sakınca yoktur. Bunun yanında PRP uygulaması yanında aynı ele ve/veya aynı yüze lazerle gençleştirme işlemleri de uygulanabileceği gibi, kimyasal yolla peeling dediğimiz yüzeysel soyma işlemi de yapılabilir.

PRP UYGULAMASI SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

Uygulama sonrası hastalar gündelik hayatlarına dönebilirler. Ertesi günden başlayarak normal cilt bakımı ve makyajlarını kullanabilirler. Bununla birlikte bir kaç hafta içinde ciltte nemlenme ve canlı bir görünüm olacağı için br çok hasta cilt bakım ürünlerini kullanmaktan vazgeçmektedirler. Aslında PRP uygulaması maliyetini hesaplarken bu gibi ürünlere para ödenmek zorunda kalınmayacağının bilinmesi gerekmektedir.

PRP İLE EN AZ 10 YAŞ GENÇ GÖRÜNMEK MÜMKÜN

Yaşlanmaya dünyada çare yoktur, ancak son yıllarda tüm dünyada geliştirilen ürünlerle birlikte ortaya atılan “healthy aging” deyimi sağlıklı yaşlanmayı hedef almaktadır. PRP uygulaması, bu anlamda düşünüldüğünde insanlarda bilinenin aksine yaşlanmayı önleyici değil, sağlıklı yaşlanmayı sağlayıcı bir tedavi metodudur.

Elimiz ve yüzümüzün cildi vücudumuzun dışa açılan vitrinleri olduğu için her türlü dış ajana maruziyetleri sebebiyle erken yaşlanma gösterebilmektedir. PRP uygulaması ise bu görünümü geciktirebilecek bilinen en iyi tedavi yöntemlerinden biridir.

Dr. Portakal
Dr. Portakalhttps://www.drmehmetportakal.com
Ermenek’te doğdum. 1992 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında uzmanlık eğitimimi ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Biyokimya doktoramı tamamladım.

Yorumlar

  1. merhabalar hocam
    PRP yaptırmayı düşünüyorum fakat kanım çok temiz değildir diye düşünüyorum 59 yaşındayım 40 yıldır sigara içiyorum, hioeroaratroidi hastasıyım çok nodül var fibromiyalji teşhisi uzun seneler sonra kondu kısacası özellikler troid baimindan sakıncalı olabilir mi ve ücret öğrenmek istiyorum Ankara’dan geleceğim kaç saate ihtiyacım var şimdiden teşekkürler ederim selam ve saygılar sunarım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yazılar

Sosyal Medya

9,595BeğenenlerBeğen
21,000TakipçilerTakip Et
2,818TakipçilerTakip Et
2,500AboneAbone Ol

Son Yazılar

Hemen Ara