Ellerinizde Sabah Tutukluğu Var Mı?

Değerli okurlar, bildiğiniz gibi romatizmaların bir iltihaplı olan tipi var, bir de iltihap taşımayan şekli. İltihaplı romatizmalar arasında sık karşılaştığımız romatoid artrit, ön planda eklemlerde, bazı hastalarda da göz, akciğer, kalp gibi organlarda iltihaba yol açan kronik bir hastalıktır.

Genellikle her iki el ve ayaklardaki eklemlerde ağrı ve şişlik sık karşılaşılan şikayetlerdir. Önemli bir belirti de bu tutulan eklemleri hareket ettirmede güçlük çekmektir. Şikayetler sabah daha belirgindir ve günün ilerleyen saatlerinde biraz azalabilir. Sabahları olan hareket güçlüğü ve tutulma tedavi almayan hastalarda gün ortasına kadar sürer ve kullanılan ilaçlarla süresi azalabilir. El ve ayaklar dışında çene eklemleri, boyun, omuzlar, dirsekler, kalçalar ve diz eklemleri sıklıkla tutulur ve hastalar günlük işlerini yapamaz ya da yürüyemez hale gelebilirler. Uzun süre devam eden eklem iltihapları eklemlerde kalıcı bozukluklara ve şekil değişikliklerine neden olabilirler. Bu hastalar kendilerini genel olarak da sağlıklı hissetmezler, halsizlik, iştahsızlık ve zayıflama diğer belirtilere eşlik eder.

Tedavide en önemli nokta, hastalığın erken teşhis edilip, uzman kontrolünde planlı şekilde takip edilmesidir. Bu tedavide çok sayıda ilacın bir arada kullanılması gerektiğinden hastanın ilaçlarıyla ilgili bilgi sahibi olması çok önemlidir. Bu hastalar beslenirken özellikle omega-3 içeren yağlı balıklar, portakal gibi bazı meyvelerin tüketimine ve selenyum takviyesine özen göstermeliler. C ve E vitamini içeren gıdaların antioksidan etkileriyle artrit gidişini olumlu etkileyebileceği tesbit edilmiştir. İltihaplı romatizması olanların kilo almaktan kaçınmaları, sağlıklı bir diyet uygulamaları, sigara ve alkolden uzak durmaları gerekiyor.

Bu hastalıkta, hastanın günlük yaşamını sürdürmesini sağlamak amacıyla fonksiyonlarını koruması, eklemlerde şekil bozukluğu gelişmesini önlemeye çalışması gerekir. Günlük çalışma ve dinlenme dönemlerini ayarlamak ve uygun egzersizler her zaman yararlıdır.Bu amaçla fizik tedavi uygulamaları güzel sonuçlar verir.

İltihaplı romatizmaların erken teşhisi ve tedavisi geri dönmesi zor sonuçlarını önlemek için mutlaka gereklidir. Kişinin hastalığının özelliklerini bilmesi, ilaçlarını düzenli alması ve hekimiyle sürekli işbirliği içinde olması yararlıdır.

Dr. Portakal
Dr. Portakalhttps://www.drmehmetportakal.com
Ermenek’te doğdum. 1992 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında uzmanlık eğitimimi ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Biyokimya doktoramı tamamladım.

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yazılar

Sosyal Medya

9,595BeğenenlerBeğen
21,000TakipçilerTakip Et
2,818TakipçilerTakip Et
2,500AboneAbone Ol

Son Yazılar

Hemen Ara