Ağrı Bandı (Kinesio Tape)

A ğrı tedavisinde yeni fizik tedavi yöntemlerinden biri olan kinesio-tape (bantlama) ile doktorunuzun ve fizyoterapistinizin tedavi edici eli sürekli üzerinizde… Son 2016 olimpiyatları sırasında çoğu sporcuya da uygulanan bu renkli ve sihirli bantlar, kas ağrılarından vücuttaki ödem ve migrene kadar pek çok soruna yan etkisi olmayan çözümler sunmaktadır.


%100 Acril’den oluşan kinesio-tape, hafif, yapışkan, elastik özelliğe sahip olması ve derinin özelliklerini taşıması nedeniyle diğer bantlardan farklıdır. Günlerce problemsiz kullanılabilir ve uygulandığında vücut ısısı ile aktive olur. Deri ile bütünleşerek deri altındaki yapıları desteklemektedir, cildi yukarı kaldırıp deri ile kasların arasındaki boşluğu arttırmakta ve böylece kasların esnekliği sağlanmaktadır. Özellikle sabah yorgunluğu, halsizlik ve yaygın ağrıyla seyreden kas romatizmalarında çok faydalıdır; kasların aşırı kasılmasını ve gerilmesini azaltır. Kan ve lenf dolaşımını arttırır ve ödemi azaltır. Kaslarda zayıflama varsa, eklemlere destek verir. Aynı zamanda ağrıyı azaltan bazı maddelerin kana salınımına neden olarak ilaç kullanımını azaltır.
Bu yöntemde bantlar, vücudun kendi dinamiklerini ve kendini iyileştirme gücünü harekete geçirerek başarıya ulaştırır. Zaman harcatan masajlara ihtiyaç duyulmaz. Tedavi amaçlı egzersizleri büyük ölçüde kolaylaştırır ve böylece daha çabuk başarıya erişilir. Hiçbir şekilde kişinin hareketini engellememektedir. Vücuda herhangi bir ilaç verilmediğinden son derece güvenlidir. Çocuklara da uygulanabilen bu bantlar ileri yaş dahil tüm yaş gruplarında güvenle kullanılabilir. Bu bantlar mavi, kırmızı ve ten rengi olarak mevcuttur ve su geçirmeme özelliğine sahiptir.

Kinesio-Tape uygulanan hastalıklar:

Boyun ve bel fıtıkları
Kas romatizmaları (fibromiyalji)
Baş ağrıları ve kulak çınlaması
Diz ve kalça kireçlenmeleri
Omurga eğrilikleri (skolyoz)
Menisküs ve diğer diz ameliyatları sonrası
Lenfödem
Spor yaralanmaları
El-bilek sinir sıkışması, dirsek ağrıları
Topuk dikeni
Huzursuz bacak sendromu

Bu tedavi yolu egzersiz yapmaktan hoşlanmayan ve uzun süreli tedavilere zaman ayıramayanlar için iyi bir alternatiftir. Yeter ki doğru bir teşhisten sonra doğru tedavi zamanında başlasın. Hastanın detaylı değerlendirilmesinden sonra doğru yere yapılacak, uygun metod bu bantların etkinliği için önemlidir. Kinesio-tape uygulayan kişinin anatomiyi, kas-iskelet sistemi hastalıklarını ve kinesio-tape uygulama tekniklerini bilmesi zorunludur. Çünkü güzel sonuç almak için bu bantları yapıştırması da, çıkarması da ustalık gerektirir.

Sevgili dostlar, hareketli, esnek, dinamik, sağlıklı ve üretken bir yaşam sürdürmeye devam etmek istiyorsanız kinesio-tape ile romatizmal ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Dr. Portakal
Dr. Portakalhttps://www.drmehmetportakal.com
Ermenek’te doğdum. 1992 yılında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında uzmanlık eğitimimi ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Biyokimya doktoramı tamamladım.

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlgili Yazılar

Sosyal Medya

9,595BeğenenlerBeğen
21,000TakipçilerTakip Et
2,818TakipçilerTakip Et
2,500AboneAbone Ol

Son Yazılar

Hemen Ara